12920321_10153331115696783_8052227297760369368_nq]123

Маркіян Мацех – піаніст з Майдану

Львів’янин, айтішник у міжнародній компанії, 24 роки. Два роки тому фотографія із піаніно перед спецназом на Майдані облетіла весь світ. У ці дні він прилетів до Нідерландів, аби зіграти десяток концертів на залізничних станціях по всій країні.

– На Майдані був поштовх зробити культурну акцію. Піаніно коштувало 500 гривень. Я, насправді, не граю професійно, це моє хобі.

Не зважаючи на це – він не соромиться грати і простою грою привертати увагу до України. Два роки тому Маркіян грав Беркуту Шопена. Тепер він знову за власні кошти прилетів до Нідерландів і грає голландцям різні відомі світові твори. Але найважливіша не сама гра, а контекст.

Ідея поїздити по вокзалах з’явилась у однієї з місцевих громадських організацій “Stam voor”, що підтримує Україну на референдумі. Вони видали йому квиток на залізницю, таким чином на акціях йому вдалось зекономити. Піаніно купувати теж не довелося – вони просто стоять на усіх залізничних станціях по країні і сісти пограти за них може хто-завгодно. Але Маркіян робить це зі смислом. Позаду нього стоїть відомий знімок його зі спини, а на піаніно розкладені прапори – український і ЄС, найбільш популярні прапори і під час Майдану. На кожну із його акцій приходять регіональні голландські медіа, беруть у Маркіяна інтерв’ю про Майдан, Україну та Асоціацію.

– Я відчуваю, що я зробив те, що міг і мав зробити. – Каже він. – Поспілкувався з десятками голландських журналістів і доніс до них наші месиджі, плюс кількох людей вдалося переконати особисто. Безліч голландців не визначились, в них надто мало інформації. Я приїхав до Нідерландів на три тижні, летів Райнейром з Польщі. Зупинився у мами в Утрехті. Одна з моїх мрій – це Райнейр вдома, у Львові, щоб мати змогу літати по всій Європі.

Після концерту на вокзалі і спілкування з пресою і місцевими, Маркіян іде і сідає в кафе з ноутбуком – працювати. Він встиг побувати у 32 країнах, має змогу легко переїхати і жити закордоном, продовжуючи працювати. Але чомусь не їде. Він приїхав на цілих три тижні до Нідерландів, щоб поговорити із тими, хто нічого не знає про Україну і боїться її мешканців. Приїхав, аби власним прикладом показати, що українці – звичайні люди, не надто відмінні від інших громадян Європи.

Напишіть відгук

ЕКСПЕДИЦІЇ