00000000_1

Ботанік-ентузіаст Віктор з Ужгорода

Це найцікавіший ботанік з усіх, які коли-небудь траплялися мені у подорожах. Точніше, таких як він – не траплялося ніколи. В нього очі палають як під психотропними речовинами, коли він починає говорити про ботаніки. Віктор був у моїй групі в Індонезії і це було просто незабутньо.

Кілька разів на рік я збираю групи в експедиції джунглями, лісами, полями і містами Індонезійщини, Малайщини і Сінгапурщини здебільшого і Віктор був у одній з таких моїх груп. Я почував себе абсолютно неосвіченим чурбаном у області ботаніки і мені, мушу зізнатися, подобалось це пізнання. Мені, провіднику групи, іноді здавалося, що це я подорожую з Віктором, а не він зі мною. Щодня він учив усю групу нових і нових назв тропічних рослин.

Віктор із Закарпаття, в кількох десятках кілометрів від Ужгорода він має ділянку, на якій ростуть найбільш неймовірні рослини для наших теренів. У нього є навіть десятирічна секвоя.

– Коли я купив ділянку і перетворив город на альпійський луг – сусіди два роки не могли змиритися, все питали мене, чого я не переорю землю і не засуджу її бульбою. А мені постійно приносять якісь саджанці і я витрачаю купу часу на те, аби тут це посадити. На Закарпатті гарний клімат, але поганий ґрунт. Я вже збився з рахунку, скільки тут видів рослин.

Віктор розповідав і як він намагався привезти до кількох державних ботанічних садів якісь унікальні паростки.

– На мене сварилися і казали щось на кшталт “Ну і що нам з цим тепер робити? Нащо ти нам нової мороки на голову привіз?” Так шкода, що у державних структурах так багато людей, що не люблять свою роботу.

Віктор навчив мене кільком десяткам абсолютно нових слів. І от ми ще наче кілька днів тому були в Індонезії разом, а позавчора зустрілися в Ужгороді. Він завіз мене показати свій мініатюрний ботанічний сад, з яким сусіди з городами навколо нього вже змирилися. А потім прийшов ще й на мою лекцію, послухати те, що здебільшого вже чув, просто підтримати. Ще й покликав дочку.

Весь курс шкільної ботаніки не дав мені стільки знань, як кілька тижнів у спільній експедиції з Віктором. Люблю і ціную таких відданих своїй справі людей.

Історія про ще одного дивовижного ботаніка – Лесю і Дністровський каньйон.

Напишіть відгук

ЕКСПЕДИЦІЇ