1914612_10153133466176783_1788523864993769146_n

Бабця Марія, яку обдурила церква

Живе у крайньому селі в селищі Чумальово. Їй 80 років, але вона виглядає страшенно молодою. Бігає і стрибає, хоч і бере з собою паличку, як виходить з хати. До Марії нас завів Мішель, німець, що розводить тут буйволів, про якого була попередня історія.

Баба Марія просила мене хоча б щодня до неї раз заходити. Вона боїться лишатися сама. – Розповідає він. – Вона навчила мене як пасти кіз, як доглядати за буйволами. Вона дуже багато знає. Баба живе за півгодини від села, в неї нема телевізора, каналізації і часом електрики, але вона знає всі новини. Іноді в мене є відчуття, що деякі навіть наперед.

Баба Марія мала кілька хиж, але одну віддала під монастир, аби вони до неї навідувались, як стане старою. Хату віддала, а з монастиря до неї ніколи ніхто не ходить. Туди зробили дорогу, а до бабці, що монастирю пожертвувала свою землю, нічого. Стара глиняна дорога заростає бур’яном і будяками. Єдиним, хто до неї регулярно навідується є вдячний за передані знання німець Мішель. Дітям Марії її знання теж не знадобились, вони тепер живуть у Санкт-Петербурзі.

Хочете я вам кави зварю? – Каже Марія. – Я дуже переживаю, бо тут має бути в селі похорон одного чоловіка, а мені в село спускатися з дві години, я не годна туди піти. Може Мішель взнає, коли буде похорон, щоб я змогла туди піти. Я вже не молода дівка, гайка потроху си закручує, але на той похорон мушу піти, бо то золотий був чоловік. У Празі працював п’ятнадцять років.

– Чув, що його рідня поїхала саме у Прагу. – Каже Мішель.
– Та ясно, що поїхала, чоловіче! – Заходиться бабця, – Як могли не поїхати? Не в торбах же його тіла через границю будуть везти? Мусіли поїхати. Той чоловік у Празі стільки всього зробив, а гроші сюди вкладав, землю приватизував і порядок наводив. Казав, що хоче в селі шоб був порядок, а на нічийній землі робити лад не може, бо держава знов прийде і свій “порядок” наведе. А держава самі знаєте, яка в нас – завела нас в петлю.

Бабця Марія так і світиться від щастя. До неї прийшли гості, і одразу в такій кількості, одразу четверо учасників експедиції ‪‎carpaty1516‬. Ми, на жаль, не змогли залишитися у бабці на каву, мусили з Мішелем переводити кіз зі старої стайні до нової, про що вже було в історії про Мішеля.

Марії 80 років. Вона не сердиться ані на своїх дітей, ані на християнський монастир, що обдурив її. Але як будете в Чумальово – заїдьте до Марії на каву, принесіть їй чогось смачного і поговоріть з неймовірного духу людиною.

Напишіть відгук

ЕКСПЕДИЦІЇ