
Про виборчі дільниці у Роттердамі
Одна з дільниць для референдуму у спальному районі Роттердама. Діти вчаться в дошкільному закладі. Прямо на дільниці лежать їх речі. 43 людини вже проголосувало тут. Загалом по Роттердаму 2%. Дільниці працюють з 7:30 до 9 вечора.
Намагаюсь знайти хоч якихось живих людей на цьому надзвичайно важливому для людства референдумі. Зрадів, коли підійшов до цієї роттердамської дільниці – купа людей. Але виявилося, що це діти, яких водили займатися фізкультурою деінде, замість шкільного спортзалу, який сьогодні зайняло українське питання. В спортзал на честь референдуму заборонено брати траву, ролики і собак. Тут проголосувало теж 43 особи за 3 години роботи дільниці. Йдемо далі.
Чому Нідерланди далеко попереду? Бо в них усі рівні. Бо дільниці для референдуму – прості і без пафосу, деякі з них просто у придорожних буфетах, в дитячих садочках, на вокзалах. Є навіть пересувні автобуси для голосування. Немає ніякого вихідного на честь цього. Натомість подивіться на таблички і мапу. Синім кольором – дільниці, де можна голосувати людям з особливими потребами і їх більшість. І саме це – основний критерій на мапі. Доступність дільниці для всіх. Це результат демократії, а референдум – теж результат демократії, але більше – любові людства до популізму. На жаль.
Ще одна виборча дільниця у Роттердамі. Розмова з членами комісії.
– Скільки у вас тут виборців сьогодні було?
– 121!
– Серйозно? Я був на дільницях, де було 10 і 40.
– О, значить ми дуже завантажені! – Сміються. За кілька хвилин сюди ніхто не зайшов.
– Але зате вам пощастило. Можете в боулінг пограти!
– Так, або в барі випити! – Каже керівник дільниці, він з пов’язкою на руці. Фотографувати їх не можна, але вони є)
Коли я виходив з рекреаційно-розважального центру – саме забіг стурбований громадянин. Він тримав в руках запрошення – воно тут приходить поштою вам додому, ви самі його заповнюєте і потім вже з ним йдете на дільницю голосувати, можна віднести кілька заповнених запрошень – за себе і за батьків, наприклад, але треба захопити їх документи.
– За що ви будете голосувати? – Запитав я у голландця. Він дуже поспішав.
– Звісно за Україну! Я вважаю що ми маємо допомогти Україні виправити її нелегкі помилки історії.
– Дякую вам за ваш вибір. – Спантеличено зміг відповісти я.
Його я посоромився сфотографувати. Не хотів спугнути нашого клієнта. Хто знає, ще промахнеться, а нам потім знов помилки історії самим виправляти.
Стара кав’ярня в центрі Львова, я зайшов сюда раптово. Фешенебельна дільниця в міському холі Роттердама. Тут троє проти, один за, вперше зустрів людей, що не говорили англійською. Просто відмовитися відповісти мені ще ніхто не спробував. Як мені відмовиш.
– Чому ви проти асоціації?
– Кожен має рятувати себе сам!
– Як ви проголосували?
– Проти, бо ця угода шкодить Нідерландам.
– Як шкодить?
– Це важко пояснити. Та я її і не читав, я читав газети.
Upd: +2 “за” на цій дільниці, спитали дорогу, не побачили табличку, сказали, що ще не визначились, провів ввічливу роз’яснювальну роботу. Агітація тут в день голосування доз-во-ле-на.
Все. Дев’ята. Закінчили голосувати, почали рахувати. А це вам остання виборча дільниця. В наметі на вокзалі Роттердама. Все просто. Голосувати має бути просто. Але референдум настільки абсурдний, що навіть це не заохочує прочитати двісті сторінок угоди з якоюсь Україною, розібратися в ситуації, прийти і проголосувати. За попередніми екзит-полами явка 29%.