12909577_10153312996706783_2367777341200289321_o

Коротко про результати референдуму

1. Нідерландці на виборах дуже активні. Останні 10 років явка на усіх місцевих виборах 75-80%, тоді як в середньому по Європі – 50%. Явка на референдумі чітко показує їх ставлення до цього питання. Досить багато опитаних мною людей не пішли на референдум, оскільки були впевнені у тому, що він не відбудеться і 30% не набереться. Набралося цілих 32 і для багатьох це сюрприз.

2. Нідерланди проти Європи. Вони вже завалили Європейську конституцію у 2005-му, тоді теж був референдум і явка тоді була вдвічі вищою – 63.3% і рівно ж стільки ж (61%) були проти неї. Цілу конституцію ЄС довелося переписати спеціально для цієї маленької гордої країни. Нідерланди блокують приєднання Румунії і Болгарії до Шенгенської зони з 2010 року. Ця країна в принципі досить антиєвропейська. Тут не так йдеться про Україну, як про контекст розширення і звуження. Це те, що вчора я безліч разів чув на дільницях у Роттердамі. Я спеціально поїхав у Роттердам, щоб почути тих, хто проти. Майже всі вони казали: “Ми не проти України, ми проти розширення”

3. Другою тезою на виборчих дільницях було “Ми не хочемо ще одне корупційне ярмо в європейську сім’ю” і тут вже зіграли наші численні корупційні скандали, Панама, Шокін, Яценюк. Деякі голландці, що голосують проти навіть можуть вимовити “Шокін”, при цьому я не впевнений, чи зможуть показати на мапі Україну.

4. Україна перемогла в Амстердамі і Утрехті недарма – саме в цих містах були найактивніші культурні події, мітинги, саме в цих містах Україна репрезентувала себе найбільше. Який з цього слід зробити висновок? Україна за 25 років так і не спромоглась створити культурних інститутів закордоном. Українські посольства – це провал на місцях, вони не працюють на рівні хоча б польських або чеських і це одночасно криза і кадрів, і інвестицій. Країна не інвестує у свою репрезентацію закордоном. Для Нідерландів Україна досі була такою ж далекою як для України, приміром, Оман або Йемен. Якби завтра у вас запитали на референдумі, чи хочете ви інтегруватися з Йеменом, щоб ви відповіли?

5. Якби в українців спитали п’ять років тому, чи хочемо ми інтегруватися із суспільством, де легалізовані легкі наркотики, проституція, одностатеві шлюби, що б відповіли п’ять років тому українці? Думаю, що ви знаєте відповідь. Тепер, хочеться вірити, ситуація змінилася, і ми вже готові. Але ми ще не зробили майже нічого, щоб вчасно підготувати їх до нас.

6. Особисте. В Нідерландах і Україні працювала величезна команда громадських волонтерів, це була типова майданна структура, хаотично створені кризові інституції і власноруч зібрані барикади. Я приїхав сюди в останній момент, мені приватна туристична компанія за три дні до приїзду купила квиток – так я дізнався, що їду в Нідерланди. У цьому були задіяні одночасно три сторони – Ольга Жук, що курує культурну дипломатію в МЗС, Ірина Вікирчак, куратор української програми літературного фестивалю в Амстердамі і Сашко Снідалов, який придумав і зробив найбільш відвідуваний сайт про Україну нідерландською. Я витратив досить немало особистих грошей, тиждень життя, але це значно менше, аніж деякі активісти тут. Вчора Сашко сказав: “Я коли сказав дружині, на скільки наш сімейний бюджет зменшився через референдум… (пауза) Ну, вона мене пробачила”. Майте до них повагу, підтримуйте їх.

Напишіть відгук

Позначки:

ЕКСПЕДИЦІЇ