1930763_10153284659766783_4160873497585250035_n

Українська освіта – це перспективний продукт на експорт

Сьогодні у нас відбулася зустріч-знайомство із новопризначеною керівницею державного центру міжнародної освіти Міністерства освіти і науки. Кілька днів тому я отримав запрошення у фейсбуці від Олени Шаповалової на каву і розмову про акцію ‪‎Novisatoukraine‬. На вході за адресою Довженка/3 сидів охоронець.

– Ви куди?
– Ми в державний центр міжнародної освіти.
– А фірма як називається.
– Міністерство освіти.

Не знає такої фірми охоронець, я телефоную Олені і кажу, що нам потрібен супровід, при цьому мені весело, а охоронець тим часом ображається і вже бурчить: “Що я сказав такого смішного?” Представник організації “Україна для всіх” Владислав каже: “Та нічого, в нас просто гарний настрій.” Охоронець не вірить, у цей момент пані Олена забирає нас з прохідної.

Пані Олена працювала в центрі міжнародних зв’язків харківського університету Каразіна і прийшла на посаду з багажем знань про іноземних студентів, втім, як мені здалося, деякі факти її за місяць роботи не перестають шокувати.

Виявляється, освіту в Україні продає 350 фірм, деякі це роблять за страшні гроші, частина із них працюють у зв’язці із тими, від кого залежить доля потрапляння іноземного студента і Україну.

При цьому кількість іноземних студентів стрімко падає. Деякі країни визнають освіту в Україні недієздатною і анулюють визнання наших дипломів, так свого часу сталося в Малайзії.

В минулому році Міносвіти видало 20 тисяч запрошень, а до України доїхали тільки 12 тисяч студентів. Вчора “Доступ до правди” оприлюднив вражаюче падіння виданих Україною віз, але якщо це ше можна спихнути на війну і кризу, то особисто мене там вражає інший факт. Статистику відмов МЗС почали вести лише у 2015 році, а ми на зустрічі виступали за те, аби вона була публічною.

Зараз система, щоправда, виглядає так. Людина може прийти в консульство і в неї просто не приймуть документи. Таких осіб значно більше, ніж тих, кому відмовлено, електронний облік не ведеться. Консул має зробити особисто щодо кожного відвідувача консульства записи в 9 “бортових” журналів. Паперових.

Від консулів у різних країнах безпосередньо залежить кількість студентів, що потрапляє в Україну. Деякі консули перевищують власні повноваження і влаштовують студентам тести з мови, математики, хімії. Уявляєте собі це?

Коли іноземний абітурієнт закінчує середню освіту, якщо це хороший студент, за нього змагаються країни і ВНЗ, аби отримати його собі. Дуже часто в українських ВНЗ ці змагання завершуються на етапі подання документів у консульство. Громадянам Індії чи Китаю значно простіше отримати візу в Польщу, ніж в Україну. І освіта там краща.

Крім цього існують випадки, коли студентів не пускають навіть із візою вже прикордонники. Так як нас сьогодні не пускав охоронець, тільки в нього трішки менше повноважень. Для цього в центру міжнародних студентів є спеціальні представники в Борисполі (!), що проводять через суворий український кордон. Цей залізний мур, через який ще жоден терорист не переліз.

Серед порушників кордону і нелегальних мігрантів відсоток студентів знаєте, який? Менше 1%. Не зважаючи на це – СБУ далі перевіряє усіх, хто отримав від ВНЗ запрошення.

При цьому у самих навчальних закладах безліч порушень. Є студенти, що офіційно вчаться в тих чи інших закладах вже кілька років, а по факту навіть ніколи не перетинали український кордон. Розслідування цих справ ведуться також надзвичайно важко, центр контролю якості освіти досі не запрацював – туди торік назначили людей, які… Підпадали під люстрацію.

24 березня МОН влаштовує зустріч у власних стінах для усіх іноземних студентів, де будуть з ними обговорювати їх проблеми, розповідати про їх права і намагатися їх почути. Уявіть, це ВПЕРШЕ МОН запрошує до себе іноземних студентів. Вперше. Пропоную журналістам приєднатися і побачити наживо цих студентів, розпитати їх про проблеми, з якими вони стикаються, навчаючись в Україні.

Пані Олена і Study in Ukraine шукають також молодих та ініціативних людей в команду, що готові працювати на міжнародний імідж України.

Українська освіта – це перспективний продукт на експорт. Безліч понурих стін університетів можуть оживити спраглі до освіти іноземці, якщо правильно для них усе облаштувати.

Напишіть відгук

ЕКСПЕДИЦІЇ